Koncert Radima Zenkla 13. 12. 2019

Radim Zenkl, hudebník dlouhodobě žijící v USA, si připravil pro žáky program plný lidových nástrojů, středověkých koled a písní  a mnoho dalších hudebních neobvyklostí. Radim Zenkl je multiinstrumentalista, jeho hlavním nástrojem je mandolína. Svou precizní technikou se vypracoval na jednoho z nejuznávanějších hráčů na mandolínu na světě, žákům předvedl techniku tzv. dvojité hry na mandolínu, kterou sám vymyslel. Z lidových nástrojů představil žákům slovenskou fujaru, pasteveckou troubu a roh, který v minulosti používali při své práci ponocní. Největší zvláštností byla nejspíše slovenská fujara. Tvar a velikost tohoto lidového nástroje jsou známé, ovšem zvuk již nikoliv a nejednoho překvapí svým lehce exotickým zabarveným a tajemně okouzlujícím tónem. V repertoáru pana Zenkla bylo mnoho anglických, německých a dalších zahraničních koled a písní od středověku po současnost, např. anglická koleda zpívaná na svátek sv. Štěpána Good King Wenceslas (Dobrý král Václav), která vypráví o českém knížeti sv. Václavovi, který se svým pážetem pomáhá chudému poddanému. Hudební program byl uveden dvakrát, jednou pro mateřskou školu a první stupeň základní školy, po druhé byl uveden pro druhý stupeň ZŠ, kdy se pan Zenkl snažil program obohatit o praktické užití anglického jazyka.

Fotografie najdete na https://zsusov.rajce.idnes.cz/Cestovatelsko-hudebni_beseda/