Jak jsme se v roce 2021 podíleli na ochraně životního prostředí?

Díky svým žákům, rodičům, prarodičům, přátelům školy se Základní škola Úsov, okres Šumperk může v roce 2021 pochlubit sběrem starého elektra určeného ke zpětnému odběru a recyklaci o hmotnosti 0,80 t. Byla tím uspořena spotřeba elektřiny a produkce skleníkových plynů, celosvětově omezena těžba ropy a železné rudy, a recyklací se pokryla i část dodávek mědi nebo hliníku pro průmyslovou výrobu.

Konkrétní přínos obyvatel vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.

Vyplývá z něj, že díky sběru došlo za rok 2021 k úspoře produkce CO2 o 9,41 tun. Víte kolik smrků pohltí stejné množství CO2? 4 ks

Nebylo nutné vytěžit 469,01 litrů ropy.  Představte si, že z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta např. na cestu z Prahy do Brna po dálnici D1 a to 18 krát.

Došlo také k úspoře 4 828,11 kWh energie. Asi stejné množství, jako kdybychom spustili cyklus myčky nádobí 4829 krát.

Podařilo se recyklovat 460,57 kg železa. Toto množství recyklovaného železa by bylo možné použít pro výrobu 19 ks nových praček, bez nutnosti těžby železné rudy.

Recyklací vysbíraných spotřebičů se podařilo získat 16,23 kg mědi, což by postačilo pro ražbu 2886 1€ mincí, nebo 19,70 kg hliníku, který by stačil na výrobu 1314 plechovek o objemu 0,33 l.