Robotická soutěž

Dne 20. června 2023 se v tělocvičně gymnázia Jeseník uskutečnila robotická soutěž „Roboj“. Naši školu tam v kategorii základních škol reprezentoval žák 9. třídy Čestmír Šembera v disciplíně Line Follower – ne Lego. Jedná se o disciplínu, kde si soutěžící jednotlivec nebo i tým (zde se nerozlišovalo mezi týmy a jednotlivci – o to to měl Čestmír jako jednotlivec těžší) sám postaví robota, který má za úkol sledovat uzavřenou černou čáru nakreslenou na bílém podkladu, neopustit ji a zdolat celý okruh v co nejkratším čase.

Čestmír si robota poskládal skutečně sám. Odbornou konzultantkou a dalo by se říct i trenérkou mu byla paní Dagmar Podešvová, vedoucí zájmového kroužku Coder Dojo, jehož byl Čestmír dlouholetým členem. Čestmír po shlédnutí trasy nahrál přes notebook a spojovací vodič do řídící jednotky ten nejvhodnější software osobně naprogramovaný v jazyce C++. Své rozhodnutí předem otestoval na zkušebním okruhu. Zde se poprvé zaradoval, neboť jeho robot všechna úskalí bez problémů zvládnul a zkušební okruh úspěšně absolvoval. Největším oříškem je křižovatka, kde se zde naštěstí pod pravým úhlem křížily čáry. Jiný úhel než pravý bývá
pro soutěžící noční můrou. Čestmír měl sice tři pokusy, ale hned při prvním pokusu jeho robot byl úspěšný.
A protože Čestmír svého robota velice dobře zná, o ostatní pokusy nestál, protože jak sám prohlásil, jeho robot projíždí trať v podstatě v konstantním čase.

Nebyla to lehká soutěž, protože zdaleka ne všichni roboti dokázali absolvovat trať. Pro Čestmíra to byla jeho vůbec první taková soutěž a jeho konečné 6. místo jej bude určitě dlouho hřát u srdce.

Tomáš Foltas

Fotografie najdete na https://zsusov.cz/fotogalerie/soutez-roboj/