Skupinová mobilita Švédsko

Dne 20. dubna jsme společně s 25 žáky vyrazili na skupinovou mobilitu do Švédska. Celá akce byla realizována z programu Erasmus+ tj. projektu Angličtina pro život. V rámci úsporného Green Travel jsme využili autobusovou dopravu, která byla sice časově delší, ale zato dobrodružnější. Dvakrát jsme se nalodili na trajekt, kde jsme si řádně občerstvili, prošli si obchůdky a strávili příjemný čas na palubě lodi. Cestovali jsme přes Německo, Dánsko i švédskou pevninu a poté rovnou na ostrov Öland. Byli jsme ubytováni v hotel v Bogholmu, na který jsme dorazili následující den odpoledne.

V následujících dnech jsme navštívili několik zajímavých míst a nechybělo ani seznámení se školským systémem a prostředím na základní škole v Lessebu. Vřele nás přivítal pan ředitel místní základní školy, který nás informoval o systému školství ve Švédsku. Čas ve škole zahrnoval prezentace žáků, které nám přiblížily život Švédů, švédské vzdělávání i místní atributy. Naši žáci se mohli zeptat, co je zajímalo, prohlédli si prostředí školy, popovídali si s místními žáky. Připravili prezentaci o naší škole, která na druhou stranu informovala švédské osazenstvo o naší škole. Také byli i v hodinách předmětů, které se u nás běžně nevyučují jako samostatný předmět např. práce se dřevem nebo šití.

Poznávací historická část zahrnovala výlet na hrad Kalmar, zříceninu hradu v Borgholmu i vikingské pohřebiště poblíž vesnice Gettlinge. Dále jsme vycestovali do přírodní rezervace Trollskogen, kde jsme absolvovali příjemnou stezku Lesem skřítků. Tam nás ohromily nejenom místní krásy u pobřeží, ale i volně pobíhající krávy v lese i na louce. Další skvělou zastávkou byla losí farma Virum Älgpark, kde měli děti možnost krmit losy jako by byli na safari a tato zvířata si i pohladit a být s nimi v bezprostřední blízkosti z „vagónu“. Jelikož je na ostrově mnoho mlýnů a majáků, nechyběl ani půldenní výlet na severní Långe Erik  i jižní maják Långe Jan. Na jižním cípu jsme měli možnost pozorovat populaci místního ptactva i štěstí na mládě tuleně, které odpočívalo na pláži. V Sandviku prohlédli dva typy větrných mlýnů, které se na ostrově nacházejí, tj. pařezový a holandský.

Osobní volný čas trávili naši žáci v hotelovém bazéně, sauně, hráli hru Shuffleboard nebo chodili na procházky v okolí např. do přístavu, na náměstí apod. Populární bylo též nakupování švédských potravin a dárečků domů.

V pátek 26. dubna jsme se postupně po nabitém 5-denním programu ubírali cestou zpátky domů. Když jsme projížděli Dánskem, zastavili jsme se ještě v Kodani. Viděli jsme sochu Malé mořské víly, bronzovou fontánu Gefion Fountain, rezidenci dánské královské rodiny Amalienborg i přístav Nyhavn.

V sobotu ráno jsme již dorazili do České republiky docela vyspaní, plni zážitků a těšení se na sdílení těchto prožitých událostí s našimi nejbližšími.

 

Fotografie najdete na https://zsusov.cz/fotogalerie/svedsko/